engelgard engelgard
26
BLOG

Tusk z tarczą czy na tarczy?

engelgard engelgard Polityka Obserwuj notkę 2
“Nie” Donalda Tuska dla amerykańskich propozycji związanych z planami budowy w Polsce elementów tzw. tarczy antyrakietowej jest mimo wszystko zaskoczeniem. Wcześniej mówiło się, że Tusk już dawno zgodził się na “tarczę” tylko odgrywa teatr, by pokazać, że jest twardszym partnerem niż proamerykańscy Jarosław i Lech Kaczyńscy.

Czy ta hipoteza jest nadal aktualna? Być może tak, bo nie wiemy, czy gdyby nie doszło do nieco groteskowej wizyty Anny Fotygi w USA, to Tusk by się zgodził na “tarczę” w dniu 4 lipca 2008, na czym Amerykanom bardzo zależało. A tak, to postanowił pokazać, kto w tej sprawie rozdaje karty. Przecież nie mógł pozwolić na to, by opinia publiczna uznała, że dopiero nacisk pana prezydenta i wizyta Fotygi w USA zmusiła go do uległości. Jest to teza bardzo prawdopodobna, bo szereg działań Tuska jest motywowanych chęcią przeciwstawienia się Kaczyńskim.

Są tacy, którzy uważają, że odprężenie w stosunkach z Rosją też ma swoje źródło w chęci zdenerwowania braci. Polityka zagraniczna Polski jako rezonans wewnątrzkrajowych sporów i fobii? To byłaby katastrofa, bo jeśli w tak kluczowych kwestiach mamy do czynienia wyłącznie z ambicyjkami i chęcią doprowadzenia przeciwnika do szału - wówczas trzeba byłoby wystawić naszej “elicie” jak najgorsze referencje. Chłopcy w krótkich spodniach w piaskownicy - to byłoby najlepsze porównanie.

Ale tak nie musi być do końca. Można też przyjąć, że istnieje nie mniej ważny czynnik, który wpływa na politykę zagraniczną Tuska. Jest nim próba zmiany jej wektorów na bardziej proeuropejskie (proniemieckie), co musi skutkować takimi posunięciami jak rozluźnienie związków z USA, poprawa stosunków z Rosją i bezwzględne wspieranie koncepcji umocnienia instytucjonalnego Unii Europejskiej. W przypadku “tarczy” wiadomo powszechnie, że czołowe państwa Unii (Niemcy, Francja, Włochy i Hiszpania) nie są jej zwolennikami i choć głośno nikt o tym nie mówi, to czeka się z utęsknieniem na fiasko tej koncepcji. “Tarcza” jest robiona przez Amerykanów de facto z pominięciem struktur obronnych Zachodu, to ich “prywatne” przedsięwzięcie. Poza tym, w Europie mało kto wierzy w bajeczki, że jest ona wymierzona przeciwko państwom “rozbójniczym”, czyli Iranowi i Korei Płn. Tam wiedzą, że “tarcza” ma być budowana przeciwko Rosji, a to nie tylko nie budzi entuzjazmu, ale i sprzeciw. U nas zresztą też nikt nie wierzy w zapewnienia Amerykanów, że “tarcza nie jest budowana przeciwko Rosji”. Charakterystyczne były reakcje w Polsce na deklarację Tuska. PiS natychmiast ogłosił, że to decyzja w interesie Rosji, a dziennikarze prześcigali się w komentarzach na temat radości, jaka zapanowała w Moskwie.

Tusk na razie powiedział “nie”, czym zapewne pozyskał sympatię krajów Europy i… większości Polaków. Od paru lat badania opinii publicznej wykazują jednoznacznie, że nie ma u nas poparcia dla tej koncepcji. Polacy od początku wiedzieli przeciwko komu “tarcza” ma być budowana. Większość badanych nie widzi w tej chwili zagrożenia dla naszej niepodległości ze strony Rosji, a tym samym nie widzi potrzeby budowy “tarczy”. Co więcej, uważają oni, że “tarcza” nie tylko nie polepszy naszego bezpieczeństwa, ale je pogorszy. Polacy nie życzą sobie dalszego psucia stosunków z Rosją i mają dosyć jednostronnego sojuszu polsko-amerykańskiego, na którym - w ich opinii - wychodzimy jak Zabłocki na mydle. Z tych wszystkich względów Tusk mógł spokojnie powiedzieć “nie”, na tej decyzji póki co tylko zyskał.

Jan Engelgard
engelgard
O mnie engelgard

Urodziłem się 2 grudnia 1957 roku w Sycowie (Dolny Śląsk), ojciec Henryk (ur. 1934) był wojskowym z rodziny wołyńskiej, wywieziony z rodziną spędził w Kazachstanie 6 lat (1940-1946), dziadek (Jan, ur. 1895), żołnierz I Korpusu Polskiego Dowbor-Muśnickiego w 1918 roku, aresztowany w 1939 roku przez NKWD, przepadł bez wieści, jego nazwisko widnieje na liście katyńskiej (ukraińskiej); matka, Władysława (ur. 1936) pochodzi z Kieleckiego. Dalej

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka